wz
 

|KPV pobočka 15 - Praha||Zpravodaj Věrni zůstaneme||Z historie 3. odboje||Skautský oddíl Velena Fanderlika|

 

 

Zapad´den,

slunce svit

vymizel z údolí,

z temen hor.

Odpočiň každý,

kdos boží tvor.


 

 

 

 

 

 

 

 

    Jaroslav Reška

 

Od rádce Středomoravské družiny SOVF, bratra Cigánka - Albiho z přerovského „Jižního Clondiku“ došlo sdělení, že dne 1. listopadu 2006 opustil naše řady člen SmD SOVF, bratr Jaroslava Reška. Zesnul ve věku 76 let.

„Já miloval život a všechno v něm krásné.
Lidi, přírodu a slunce jasné.
Není mi dopřáno déle se těšit,
mé srdce zmlklo již, musím se loučit.“


Narodil se v Přerově prvního srpna roku 1930. Ve svých 15 1etech vstoupil do Junáka a stal se členem 6. oddílu skautského střediska, pojmenovaného po prof. Skoumalovi. V tomto oddíle složil nováčkovskou zkoušku a skautský slib. Absolvoval rádcovský kurz a vedl potom družinu Medvědů. Zúčastnil se tří letních skautských táborů v Doloplazích, Mílovech a v Roudnu, než byl skauting komunisty zakázán.

Po únorovém puči v roce 1948, vládl v Československu (po 41 roků) totalitní rudý režim. KSČ hlásala a prováděla zločinný třídní boj a potlačovala lidská práva. Bratr Reška se proto členem KSČ nikdy nestal a celý svůj život zůstal věrný svému skautskému slibu. Při obnově činnosti Junáka v roce 1968 byl zvolen zástupcem střediskového vůdce, vedl i dva sedmdesátičlenné chlapecké tábory Junáka ve Velkých Karlovicích (1969) a Lískovci (1970). V roce 1970 složil i vůdcovskou zkoušku. Potom byla činnost Junáka opět ukončena komunisty.

Při další obnově činnosti Junáka v roce 1989 začal znovu pracovat ve funkci, ve které v roce 1970 skončil. O tři roky později stal se vůdcem Klubu OS 384 v Přerově, byl zvolen do funkce okresního a župního zpravodaje, stal se absolventem Valašské lesní školy. Za svou věrnou a mnohaletou skautskou činnost byl poctěn několika skautskými vyznamenáními a řády. Stal se členem Svojsíkova oddílu v Junáku a od roku 2004 i členem čestného Skautského oddílu Velena Fanderlika.

Od svého mládí měl značné sebevědomí, ctižádost, vůdcovské schopnosti. Byl rozhodný a neváhal převzít a splnit těžké a zodpovědné úkoly, měl neutuchající činorodost. Uměl ve všem plavat jako ryba ve vodě. Snad i proto (podle data svého narození) měl v indiánském totemovém znaku symbol lososa.

Poslední rozloučení s bratrem Jaroslavem Reškou - Jardou, se konalo 6. listopadu v obřadní síni městského hřbitova v Přerově.
Nezapomeneme!

 

-Owigo-