wz
 

|KPV pobočka 15 - Praha||Časopis Věrni zůstaneme||Z historie 3. odboje||Skautský oddíl Velena Fanderlika|

 

 

Nezapomínal ani na své přátele, bývalé politické vězně komunistického

režimu a pracoval

pro ně zdarma jako místopředseda pobočky KPV v Berouně

 

 

    LADISLAV SVATOŠ - Grizzly (*1. 4. 1929, †3. 12. 2007)

Snad se oba „medvědi“ spolu nějak domluvili, že opustili tento pozemský svět a vydali se spolu, ve stejný den, na dalekou cestu za naším Pánem. Každý z nich však přebýval jinde a společný jím byl jen čestný Skautský oddíl Velena Fanderlika.

V poslední době byli oba i dlouho sužováni svou nemocí. Mladší Grizzly jistě nezaváhal i když mělo jít o jeho poslední velkou cestu. Byl kdykoliv připraven vydat se na. cestu k tomu Nejvyššímu.

Patřil mezi ilegální roverskou družinu Havranů z Budňan pod Karlštejnem, kterou vedl Václav Beneš - Velký havran, student lékařské fakulty UK, varhaník a sbormistr. Na veřejnosti roveři vystupovali jako kostelní pěvecký sbor a scházeli se v areálu místní fary u Pátera Augustina Korynty, který byl jejich duchovní rádce. Měl skautskou přezdívku Černý kabát. Také Ladislav Svatoš získal mezi rovery skautskou přezdívku a to Grizzly.

Od mládí byl velmi věřící křesťan, římsko-katolického vyznání. Jeho náboženská a skautská činnost byla proto důvodem, že komunistický režim jej v roce 1951 postavil s Páterem Augustinem Koryntou před Státní soud v Praze. Známý státní prokurátor Čížek žádal pro ně co nejpřísnější tresty, „..neboť jako agenti Vatikánu svým nepřátelským, politickým a náboženským vlivem působili v duchu západní skautské ideologie na mládež a odváděli ji tak od budování socialistické vlasti...“. Soud mu vyhověl. Páter Augustin Korynta byl odsouzen na 24 roků odnětí svobody a Ladislav Svatoš na 12 roků odnětí svobody.

Po propuštění z trestu si Ladislav založil rodinu a časem se vypracoval na známého výtvarníka. Skautská obec po roce 1994 se mohla seznámit s jeho pohlednicemi a obrazy s náboženskou tématikou. Stal se zakládajícím členem čestného Skautského oddílu Velena Fanderlika a v Junáku členem Svojsíkova oddílu. Nezapomínal ani na své přátele, bývalé politické vězně komunistického režimu a pracoval pro ně zdarma jako místopředseda pobočky KPV v Berouně.

Na jeho osobnost nelze nikdy zapomenout!

Owigo