wz
 

|KPV pobočka 15 - Praha||Časopis Věrni zůstaneme||Z historie 3. odboje||Skautský oddíl Velena Fanderlika|

 

 

 

Parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš

ze skupiny

Anthropoid


 

 

 

 

    Zabili Heydricha. Teď leží v hrobě s K. H. Frankem

Hrdinové českého válečného odboje, kteří zlikvidovali Heydricha, leží v jednom hrobě s nacistou K. H. Frankem.

MF DNES to zjistila, když se zajímala o masové hroby ve spojitosti s případem tisíců nepohřbených vojáků wehrmachtu v Ústí nad Labem.

Dosud o tom vědělo jen několik historiků a na jejich upozornění nikdo nereagoval. „Je to neslýchaná ostuda,“ řekl vojenský historik Eduard Stehlík.

V masovém hrobě v pražských Ďáblicích leží těla parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka ze skupiny Anthropoid. Spolu s nimi tam je také Harald Wiesmann odsouzený k trestu smrti za vyvraždění Lidic.

„Tím to ale zdaleka nekončí. V ďáblickém hromadném hrobě skončil i Václav Morávek - jeden z hrdinů legendární protinacistické skupiny Tři králové. Leží tam i zavražděná Marie Moravcová, jež ukrývala Kubiše s Gabčíkem. V masovém hrobě skončily i ostatky po válce popraveného parašutisty Karla Čurdy. Ten své kamarády z Anthropoidu vydal do rukou gestapa,“ popisuje badatel Jaroslav Čvančara, jenž se na období druhé světové války specializuje.

Čvančara patří k úzkému okruhu historiků, kteří ostudnou „mozaiku“ ďáblického hřbitova již několik let kousek po kousku mapují.

Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu připomíná i další otřesný fakt: v tomtéž masovém hrobě skončili po válce mnozí vlastenci, které v padesátých letech popravili komunisté. Jde například o kněze Josefa Toufara umučeného StB při výslechu, matku bratrů Mašínových Zdenu, jež zemřela v žaláři, či bojovníka proti komunismu, lidoveckého poslance Stanislava Broje.

Stehlík říká, že pro něj je ďáblický hřbitov trauma: „Platí, že vyspělost národa se poměřuje i tím, jak se chová ke svým padlým. Již delší dobu na tu ostudu upozorňujeme, ale nikoho to nezajímá. Možná jsme neměli vynechat veřejnost.“

Jan Gazdík

(Zdroj: MF Dnes 23. března 2006)

    Nové, upřesňující informace

Správa hřbitovů v pražských Ďáblicích odmítá, že by v jednom hrobě leželi vedle sebe parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, a čelný nacistický pohlavár Karl Hermann Frank.

Jak uvedl pro deník Právo vedoucí Ladislav Máj, byli tam pouze příslušníci wehrmachtu. Jejich ostatky se v druhé polovině 90. let převezly do Ústí nad Labem. Mladá fronta Dnes se ve své zprávě opírala o soukromého badatele Jaroslava Čvančaru. Ten však pro Právo uvedl, že nikdy netvrdil, že všichni leží vedle sebe. Trvá ale na tom, že ostatky parašutistů v Ďáblicích skutečně jsou.

V roce 1938 byla podle Čvančary u severní hřbitovní zdi vyhloubená jáma, která mohla unikat pozornosti nežádoucích svědků, a tam postupně mohlo tajně za války i po ní skončit až osm tisíc mrtvých. Čvančaru částečně podpořil Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu. Podle něho parašutisté leží na hřbitově v Ďáblicích, kde jsou uloženy i ostatky K.H. Franka. Považuje však za přehnané, že by leželi vedle sebe. Nesouhlasí s tím, že by v jámě mohly být tisíce lidí, hovoří spíše o stovkách.

Nejasnosti vznikly podle historiků v 50. letech, kdy shořela hřbitovní kniha. Komunistický režim se tak údajně snažil zahladit stopy po svých zločinech. Právě v Ďáblicích byli totiž pohřbeni umučení a popravení hrdinové třetího odboje.

(Zdroj: http://www.radio.cz/cz/clanek/77213)